Uczniowie IV LO w Lublinie na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego
Euroscola to program Parlamentu Europejskiego utworzony w 1990 roku, który umożliwia uczniom szkół ponadgimnazjalnych otrzymanie dofinansowania na wyjazd do siedziby Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.
W ramach Euroscoli odbywa się 20 sesji rocznie, w których uczestniczy około 10 000 uczniów za całej Unii Europejskiej. Euroscola umożliwia uczniom odwiedzenie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu i zapoznanie się z jego pracą. Młodzi ludzie uczestniczą w symulowanych posiedzeniach „komisji parlamentarnych", a następnie obradują podczas „posiedzenia plenarnego". Podczas spotkania przeprowadzane są także liczne debaty, które odbywają się zwykle w języku angielskim lub francuskim. Nasi przedstawiciele szkolnego Klubu Młodszych Ambasadorów Parlamentu Europejskiego jeszcze w tym roku szkolnym mieli wyjechać na to wyczekiwane przez nich wydarzenie. Niestety, przez pandemię COVID-19, możliwość wyjazdu do Strasburga została jednoznacznie przesądzona. Organizatorzy postanowili jednak stworzyć wirtualną Euroscolę, w której 12 marca wzięliśmy udział.
O godzinie 9:30 zostaliśmy powitani przez Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Pana Davida Marię Sassoli (niestety Pan prezydent mówił wyłącznie w języku włoskim i nie wiemy co powiedział ?). Bardzo pozytywnie zaskoczył nas fakt, iż państwo prowadzący przez całe spotkanie posługiwali się biegle językami: angielskim, niemieckim i hiszpańskim.
Po wprowadzeniu i zapoznaniu z planem przebiegu spotkania mieliśmy okazję posłuchać wywiadu z Panią Katariną Barley- Wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego. Szkoły z całej Europy miały możliwość połączenia online lub zadania pytania na czacie dostępnym dla wszystkich uczestników. Następnie kolejni zaproszeni na spotkanie eksperci poruszali kwestię wzmocnienia solidarności Unii Europejskiej w sytuacjach kryzysowych.
Zostaliśmy również poproszeni o przedstawienie naszych innowacyjnych pomysłów i spostrzeżeń dotyczących tego kiedy i w jaki sposób kraje UE powinny okazywać sobie solidarność. Można to było zrobić za pośrednictwem czatu lub połączenia wideo na żywo (pomimo kilku prób niestety żadnej szkole w Polsce nie udało się połączyć przez problemy techniczne). Po zebraniu wszystkich pomysłów uczniowskich odbyło się głosowanie w celu wybrania tych najciekawszych.
Na koniec usłyszeliśmy uwagi końcowe Dyrektora Generalnego ds. Komunikacji i Rzecznika Parlamentu Europejskiego Pana Jaume Duch Guillot’a. Pan Dyrektor również odpowiadał na najciekawsze pytania zadawane przez uczniów dotyczące m.in. problemów związanych z pandemią COVID-19.
Całe spotkanie pomimo wielu utrudnień i przerw spowodowanych problemami technicznymi uważamy za bardzo udane. Była to wyjątkowa okazja do posłuchania i zadania pytania osobom pracującym w Parlamencie Europejskim jak i do wymienia się swoimi uwagami i pomysłami z uczniami z całej Europy.