Wyloguj swój mózg - Szczegóły aktualności - IV Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie

Tag img 01.10.2021, 00:00

Wyloguj swój mózg

Czy zbliżający się koniec roku szkolnego i więcej czasu wolnego, wiąże się z jeszcze częstszym niż dotychczas korzystaniem z technologii?

Zapraszam Cię do zapoznania się z dobrymi radami dla ludzi epoki cyfrowej.

1. Przeanalizuj swój sposób korzystania z telefonu komórkowego: jak często bierzesz go do ręki i na jak długo, może być Ci w tym pomocna aplikacja notująca te dane. Dowiesz się, ile czasu zabiera Ci telefon komórkowy, a wiedza jest pierwszym krokiem do zmiany.
  2. Staraj się nie używać telefonu do zadań, do których nie jest Ci potrzebny, np. niech nie zastępuje zegarka.
  3. Wyłącz telefon na jedną czy dwie godziny dziennie - weź wolne od telefonu informując o tym osoby, które czekają na wiadomość od Ciebie.
  4. Wyłącz wszystkie powiadomienia typu push notice.
  5. Zmień obraz w telefonie na czarno-biały, ekran bez kolorów wyzwala mniej dopaminy (głównym jej zadaniem jest zmuszenie nas do zajęcia się tym, na czym musimy się akurat skoncentrować) i ogranicza chęć przewijania wiadomości.
  6. Wyłącz tryb wyciszenia, kiedy jesteś zajęta/y ważną czynnością, a dzięki temu unikniesz ryzyka rozproszenia uwagi w krytycznej sytuacji. Jeśli w złym dla Ciebie momencie przyjdzie wiadomość lub połączenie, możesz stracić koncentrację.
  7. Jeśli wykonujesz zadanie, czynność, które wymaga koncentracji, nie trzymaj telefonu komórkowego obok siebie, lecz zostaw go w pokoju obok.
  8. Wyznacz sobie czas na sprawdzenie sms- ów, połączeń, e-maili, nie rób tego co chwilę, a np. kilka minut co godzinę.
  9. Gdy spotykasz się z przyjaciółmi, wycisz telefon i trzymaj go z dala od siebie, skoncentruj się na tych, z którymi spędzasz czas, wtedy będziecie się lepiej razem bawić i cieszyć swoją obecnością.
  10. Wzięcie telefonu do ręki jest zaraźliwe- jeśli nie skorzystasz z poprzedniej rady, możesz stworzyć efekt domina i reszta towarzystwa pójdzie za twoim przykładem.
  11. Kiedy idziesz spać, wyłącz wszelkie technologie na co najmniej godzinę przed snem.
  12. Nie trzymaj telefonu komórkowego w sypialni, zwłaszcza gdy masz jakiekolwiek problemy ze snem.
  13. Jeśli odłożenie telefonu do innego pokoju z różnych względów nie jest możliwe, wówczas wyłącz dzwonek i ustaw tryb wyciszenia.
  14. Każdy ruch jest dobry dla mózgu, ale najlepszy jest ten, który powoduje przyspieszenie tętna.
  15. Jeśli chcesz zrobić wszystko, aby zmniejszyć poziom stresu i poprawić koncentrację za pomocą aktywności fizycznej, powinnaś/eś trenować trzy razy w tygodniu po 45 minut, z lekką zadyszką i zroszona/y potem.
  16. W mediach społecznościowych obserwuj tylko te osoby, z którymi chcesz aktywnie wchodzić w interakcje.

Nie zwlekaj, zastosuj dobre rady.

Opracowano na podstawie:

A Hansen, Wyloguj swój mózg. Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii, Kraków 2021